1. Ana Sayfa
 2. Haberler
 3. Temel Lise Dönüşümleri

Temel Lise Dönüşümleri

 • GİRİŞ: 18.12.2018
 • GÜNCELLEME: 18.12.2018 18:18
 • +
 • Aa
 • -

Sayın Yetkili,

Bilindiği üzere dershanelerin kapanma süreci 2013 yılının ikinci yarısında gündeme gelmeye başlamıştır. 01/03/2014 tarihinde 6528 sayılı yasa ile ülke genelindeki tüm dershanelerin 01/09/2015 tarihine kadar ya kapanması ya da dönüştürülmesi istenmiştir. Okula dönüşebilen dershaneler 2018/2019 eğitim-öğretim yılının sonuna kadar mevcut binalarında hizmet vermeye devam edecektir. Bu sebeple 2014 yılı dershane sahipleri için çok yoğun geçmiştir. Şartları yerine getirenler temel liseye dönüşmüştür. 2015 yılına geldiğimizde ülkemiz genelinde 1.500 civarı temel lisemiz bulunmaktaydı. Malumunuz olduğu üzere bakanlık temel liseye dönüşen işletme sahiplerinden imzalı taahhütname aldı. Buna göre 2018/2019 eğitim-öğretim yılının sonuna kadar dönüşecekleri okul türüne göre yeni bir binaya taşınmak mecburidir.

 

Temel Lise Sahiplerinin Yaşaması Muhtemel Zorluklar

Şimdi önümüzde çok kısa bir zaman dilimi kaldı. Eğer uygun bir bina bulup taşınmaz iseniz kurumunuz kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya demektir. Bu sebeple bir an önce karar vermek durumundasınız. Tabi bu aşamada yaşanacak çeşitli zorluklar mevcuttur. Özellikle de İstanbul gibi bir şehirde iseniz. Örneğin Kadıköy’de temel lise sahibisiniz. Dönüşeceğiniz okul türüne uygun yeterli metrekarelere sahip bahçeli bir bina bulmak neredeyse imkansız. Başka ilçelerde bina buldunuz diyelim, bu kez de mevcut öğrencilerinizi kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaksınız. Burada size vurgulamak istediğimiz en önemli husus zamanın oldukça daraldığıdır. Çünkü en geç Şubat 2019 tarihine kadar bir karar vermiş ve taşınacağınız binayı tutmuş olmanız gerekmektedir. Siz değerli işletmecilerin de bildiği üzere açılış ve dönüşüm işlemlerinizin yeni döneme yetişebilmesi için bu elzemdir.

 

DİVAN MEB DANIŞMANLIK OLARAK ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ

Mevcut binanızda Yabancı Dil Kursu, Kişisel Gelişim Kursu, MTSK ya da diğer kurs türlerini açmak istemeniz halinde ise ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli tüm işlemlerinizin yapılmasına yardımcı olabiliriz.

 • Aradığınız lokasyona göre uygun bina bulmanıza yardımcı olabiliriz.

 • Size uygun olan okul türünü belirleyip ona göre çalışma yapabiliriz.

 • Sizi diğer işletme sahipleri ile buluşturup ortaklık yolunu açabiliriz.

 • Mevcut binanızda Yabancı Dil Kursu, Kişisel Gelişim Kursu, MTSK ya da diğer kurs türlerini açmak istemeniz halinde ise ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli tüm işlemlerinizin yapılmasına yardımcı olabiliriz.

Bütün bu zor, karmaşık ve bir o kadar da maliyetli olan süreci maddi manevi en az hasarla atlatmak sizin elinizde. Divan MEB Danışmanlık ile atacağınız bir imza sizi tüm bu yüklerden kurtarmaya yetecektir. Lütfen bizimle iletişime geçin…

 


Danışmanlık için tıklayın!