1. Ana Sayfa
  2. S.S.S.

S.S.S.

  • +
  • Aa
  • -

MEB`le alakalı süreçlerde danışmanlık hizmeti verdiğimiz kurumlardan gelen ve konusunun uzmanı arkadaşlarımız tarafından cevaplandırılan soruları bu başlık altında bulabilirsiniz.Sizde aklınıza takılan soruları ana sayfamızda bulunan bize sorun kısmına yazarak uzman arkadaşlarımızın vereceği cevapları takip edebilirsiniz...

Özel anaokulu, ilkokul, ortaokul ya da lise açmak için mezuniyet şartı yoktur.

Tadilat ve binayı fiziki olarak hazırlama dışındaki ruhsatlandırma süreci en fazla iki ay sürmektedir.

Yabancı ülke vatandaşı olmamak şartı ile açabilirsiniz.

Kurumlarda ücret sınırlaması yoktur. Kurumlar her yıl kendi ilan ettikleri ücretin üzerinde ücret talep edemezler.
Tapuda arsa olarak görülen yerdeki bina ilgili resmi kurumlardan gerekli belge alınırsa(elektrik, su, doğalgaz vs bağlı olduğuna dair) kurum açmak mümkündür.

Okul dışındaki kurumların açılışında aynı binada alkollü yer bulunmaması yeterlidir.

Özel kurum ruhsatlandırma işlemini Milli Eğitim Bakanlığı yapmaktadır. Ancak ruhsatlandırma öncesi belediye, iski, halk sağlığı, bilgi iletişim kurumu, itfaiye vs gibi bir çok kurumun kendi alanlarında uygunluk raporu vermesi gerekir.
Aynı binada birden fazla okul(ilkokul, ortaokul, lise) açmak mümkündür, ancak okul ile birlikte özel kurs açılamaz. Okullar zaten kendi öğrencilerine kurs verebilirler.
Sadece ilkokul, ortaokul ve liselerin 1 Eylül’e kadar açılması gerekir. Bunlar dışındaki kurumlar(anaokulu, kurs, yurt vs) ne zaman açılırsa o vakit öğrenci alabilir. Herhangi bir zaman sınırlaması yoktur.

Müdür dışındaki personelin sözleşmeleri ruhsat alımından sonra yapılmaktadır.

Kurum açılış işlemlerini düzenleyen mevzuat sürekli değişmektedir. ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI STANDARTLAR YÖNERGESİ 11 kez MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ ise 17 kez değişmiştir. Açılış işlemlerini düzenleyen diğer kurumların (sağlık, itfaiye vs) mevzuatı da sürekli değişmektedir. Kurum sahiplerinin enerjilerini eğitim /öğretim işlemlerine harcamaları için açılış işlemleri ve mevzuat değişikliklerinin uzman eliyle yorumlanması ve yönlendirilmesi sürecin daha sağlıklı işlemesi açısından daha uygundur.