1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. SRC Kurslarında İl/İlçe Nüfusu Önemli Hale Geldi

SRC Kurslarında İl/İlçe Nüfusu Önemli Hale Geldi

  • GİRİŞ: 07.03.2019
  • +
  • Aa
  • -

Millî Eğitim Bakanlığı özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları yönetmeliğinde değişiklik yaptı. 6/3/2019 tarihli resmi gazetede yayınlanan değişiklik hali hazırda müracaat eden kurumları kapsamamaktadır.

Özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları ile yapılan değişiklikler şu şekildedir:

Öğrenim Şartı: Kurslar; en az ön lisans mezunu kişi adına açılabilir.

Nüfus: Nüfusu 300.000’in altında olan illere üç, 300.000’den fazla olan illerde ise ilk 300.000 nüfus için üç ve sonraki her 200.000 nüfus için ilave bir kurs açılmasına izin verilir.

Toplam nüfusu 50.000’in altında olan ilçelerde ise kurs açılamaz.

Başvuru şekli ve zamanı: Bakanlığın ilan tarihinden itibaren yedi gün içerisinde kurs açmak isteyenler;

Kurs açmak istediği il veya ilçe, o yıl için belirlenen brüt asgari ücret tutarındaki başvuru ücretinin başvuru yaptığı ilin döner sermaye işletmesi tarafından bankada açılan hesabına yatırıldığına dair banka dekont numarası ve öğrenim durumu bilgileri ile genel müdürlüğün internet sayfasında yer alan başvuru ekranına bu bilgileri girerek müracaat eder.

Elektronik ortamda yapılan başvurunun geçerli olabilmesi için; kurucunun belge asıllarını il /ilçe MEM’e teslim etme zorunluluğu bulunmaktadır.

İl/ilçe Millî Eğitim Müdürlüğü’nce onaylanan ve genel müdürlüğün internet sayfasında yayımlanan başvuru sahipleri arasında kurs açılacak ilin valiliği tarafından noter huzurunda çekilen kura sonucuna göre sıralanarak düzenlenen listeler, Genel Müdürlüğe gönderilerek Genel Müdürlükçe internet sayfasında yayımlanır.

Kurs binası: Kurs açılabilmesi için en az üç derslik bulunması zorunludur.

Yukarıda yazılı bulunan ve 6/3/2019 tarihli resmi gazetede yayınlanan bu değişikliklerden sonra yapılacak başvuruların buna göre yapılması gerekmektedir. Divan MEB Danışmanlık olarak size SRC kursu açma işlemlerinde danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Danışmanlık hizmeti almanız halinde tüm bu süreçler uzman ekibimiz tarafından en doğru ve güncel bilgilerle yönetilecektir. Kurs açma döneminde zaman kaybının önüne geçmek ve bir türlü onaylanmayan ruhsatlarla kendinizi yormamak için sizi de Divan MEB Danışmanlık’tan hizmet almaya bekliyoruz. Sürücü Kursu danışmanlığı hizmeti almak için tıklayın!