1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Rehabilitasyon Merkezlerine Öğretmen Yetiştirme Kursu

Rehabilitasyon Merkezlerine Öğretmen Yetiştirme Kursu

  • GİRİŞ: 12.12.2018
  • +
  • Aa
  • -
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 11/12/2018 tarihinde yaptığı duyuru ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile özel eğitim okullarındaki  öğretmen ihtiyacının karşılanması için 240 saatlik hizmetçi eğitim kursu düzenleyeceğini duyurdu. Bu kurs sonucunda okul öncesi, çocuk gelişimi ve eğitimi veya sınıf öğretmenliği alanından mezun olanlar özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile özel eğitim okullarında görev yapabilecekler. Daha önceki yıllarda benzer kurslar düzenleyen bakanlık bu seneki kursu Ankara’da düzenleyecek ve 26 gün sürecektir.
 
Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde halen Talim Terbiye kurulunun kabul ettiği Zihinsel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı, Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı, Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı, Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı, Görme Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı, İşitme Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı ve Dil Ve Konuşma Güçlüğü Destek Eğitim Programı uygulanmaktadır. Özel Rehabilitasyon Merkezindeki bu programlara devam eden bireylerin eğitim ücretleri Bakanlık tarafından karşılanmaktadır. Ancak bu alandaki sıkıntılardan biri eğitim verecek yetişmiş öğretmen/usta öğretici bulunamamasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı bu tür kurslarla özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin eğitici ihtiyacını karşılamayı amaçlamaktadır.
 
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü`nün bu kursuna sadece özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim okulları ile sözleşme imzalamış personel devam edebilecektir. Bakanlığın daha önceki yıllar farklı illerde düzenlediği kursu bu sene sadece Ankara’da düzenlemesi dikkat çekicidir. Özel öğretim kurumları bu kursun ulaşım ve zaman açısından daha önceki yıllarda gerçekleştirdiği İstanbul gibi merkezlerde de düzenlenmesini talep etmektedirler.