1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Özel Öğretim Kurumları İle Alkollü Mekanlar Arasındaki 100 Metrelik Mesafe Sorunu

Özel Öğretim Kurumları İle Alkollü Mekanlar Arasındaki 100 Metrelik Mesafe Sorunu

  • GİRİŞ: 19.12.2018
  • GÜNCELLEME: 19.12.2018 18:17
  • +
  • Aa
  • -

Özel Öğretim Kurumları İle Alkollü Mekanlar Arasındaki 100 Mt. Sorunu

5580 sayılı özel öğretim kurumları kanununun 4.maddesi; özel öğretim kurumları ile meyhane, kahvehane, kıraathane, nargile cafe, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler ile açık alkollü içki satılan yerlerin arasındaki mesafeyi düzenlemektedir.

Kanun özel öğretim kurumları ile söz konusu kurumların arasındaki mesafeyi belirlerken iki şekilde gruplama yapmıştır.

 

1) Özel Okullar(Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, meslek lisesi): Bu kurumlarla meyhane, kahvehane, kıraathane, nargile cafe, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler ile açık alkollü içki satılan yerlerin arasında mesafe 100 metre olmak zorundadır. Uzaklığın ölçülmesinde bina ve tesislerin varsa bahçe kapıları, yoksa bina kapıları; kapıların birden fazla olması durumunda ise en yakını esas alınır. 100 metre uzaklığın ölçümünde, mevcut cadde ve sokaklar üzerinden yaya yolu kullanılarak, yaya kurallarına göre gidilebilecek en kısa mesafe dikkate alınır.

5580 sayılı yasaya dikkat edilirse, yasa sadece açık alkollü içki satan yerleri saymıştır. Açık alkollü içki satan yer; içki servisi yapan, içki içilen yerleri ve kapalı içki satan tekel büfeleri, marketleri kapsamaktadır. Ancak tam burada 4250 ispirto ve ispirtolu içkiler inhisarı kanunu devreye girmektedir ki; kanundaki ibare “Bu kanun kapsamına giren ürünlerin perakende veya açık olarak satışının yapıldığı yerler ile örgün eğitim kurumları ve dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler arasında kapıdan kapıya en az yüz metre mesafenin bulunması zorunludur.” şeklindedir.

Bakanlık uygulamada iki kanunu birlikte yorumlamakta ve bu doğrultuda görüş yazıları göndermektedir. Açılmak istenen özel okul ile alkollü mekan(açık ya da kapalı içki satılsın fark etmez) arasındaki mesafe 100 metreden fazla değilse izin verilmemektedir.

 

2) Özel MTSK, Özel Kurs, Özel Rehabilitasyon Merkezi, Özel Hizmetiçi Eğitim Merkezi, Uzaktan Öğretim Kursu: Bu kurumlar ile meyhane, kahvehane, kıraathane, nargile cafe, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler ile açık alkollü içki satılan yerlerin aynı binada bulunmaması gerekmektedir. Bu maddede sayılan kurumlar ile kapalı içki satan yerlerin (tekel bayii, tekel büfesi, Migros, Carrefour) aynı binada olup olmayacağı konusunda mevzuatta boşluk bulunmakta idi.  

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Aralık ayında yaptığı duyuru ile bu konudaki karışıklığı gidermiş oldu. İlgili yazıda bu madde kapsamında açılmak istenen kurum ile kapalı içki satan kurumun aynı binada bulunmasının kurum açılışına engel olmayacağı açık olarak belirtilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğün son yazısı ile;

 Özel okullara 100 metre mesafede açık ya da kapalı alkol satan yer olması kurum açılışına engel olmaktadır.

Ancak Özel MTSK, Özel Kurs, Özel Rehabilitasyon Merkezi, Özel Hizmetiçi Eğitim Merkezi, Uzaktan Öğretim Kursu ile aynı binada kapalı içki satan yer olması kurum açılışına engel olmamaktadır.