1. Ana Sayfa
 2. Haberler
 3. Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği Değişti

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği Değişti

 • GİRİŞ: 12.09.2019
 • +
 • Aa
 • -

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği ile ilgili yargı kararları ve sürücü kursları temsilcilerinin talepleri doğrultusunda bir dizi değişiklik yapıldı.

Kurucu şartları değişti: Sürücü kursu açmak için üniversitelerin makine, motor, otomotiv, mekatronik, otobüs kaptanlığı, ulaştırma ve trafik bölümü ve benzeri lisans veya ön lisans programlarından mezun olan veya yükseköğrenim mezunu olmak kaydıyla herhangi bir motorlu taşıt sürücü kursunda en az üç yıl eğitim personeli olarak çalışan gerçek kişi kurucu veya tüzel kişi ise kurucu temsilcisi olma zorunluluğu getirildi.

Nüfus şartı getirildi: Açılacak kurs sayısı belirlenirken merkez ilçe ve diğer ilçelerin Türkiye İstatistik Kurumunca her yıl tespit edilen nüfusu esas alınır.

Nüfusu;

 • 10.000 - 25.000 olan ilçelerde iki,
 • Sonraki her 25.000 nüfus için bir kurs açılmasına izin verilir. Toplam nüfusu 10.000’in altında olan ilçelerde ise kurs açılamaz.  Buna ek olarak kursların, bulundukları ilçenin dışındaki başka bir binaya naklide engellenmiş oldu.

Kurum Açılacak Bina Şartları kolaylaştırıldı: Motorlu taşıt sürücüleri kursları;

 1. Müstakil binalarda,
 2. Bağımsız girişi bulunan ve bütün birimleri aynı binanın birbirine bitişik daire veya bitişik alt ve üst katlarında,
 3. Bitişik binaların birbirine bağlantılı aynı katlarında,
 4. Aynı bahçe içerisinde tamamı kuruma ait binalarda olması gerekir. düzenlemesine geri dönülmüş oldu.

Daha önceki düzenlemede yer alan müstakil bina şartı kaldırıldı. Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinin 8. Maddesindeki “Özel motorlu taşıt sürücüleri kursları kullanım hakkının tamamı kuruma ait müstakil binalarda açılır” düzenlemesi yürürlükten kalkmış oldu.