1. Ana Sayfa
  2. Neden Danışmanlık Almalıyım?

Neden Danışmanlık Almalıyım?

Neden Danışmanlık Almalıyım?
  • +
  • Aa
  • -

Merhabalar,

sitemizde araştırma yapıyorsanız muhtemelen bir eğitim kurumu sahibisiniz veya açmak üzeresiniz ya da açma niyetiniz ve hayaliniz var. Kurum sahibi arkadaşlar MEB ile ilgili iş yükünü hafifletmenin bir yolunu ararken, kurum açmak üzere olan arkadaşlar gri noktaları beyazlatmaya çalışıyor, kurum açma hayalindeki arkadaşlar ise hayalleri ile arada sırada buluşup dans etme ihtiyacı hissettiği için buradalar. Bahse konu olan kurum ister kolej olsun ister anaokulu ya da rehabilitasyon merkezi ya da kişisel gelişim kursu veyahut özel öğretim kursu(her ne kadar kapatılsa da)bir danışmanla çalışmak sizi telafisi mümkün olmayan hatalardan koruyacaktır.

Çünkü MEB bağlamındaki ilişkiler her ne kadar MEB sınırlarında görünse de işin aslı pek öyle değil. Yangın yönetmeliğinden dolayı itfaiyeyle, sağlıktan dolayı halk sağlığı merkeziyle, teknik konulardan ötürü mühendislerle, çevresel faktörlerden dolayı ilgili belediyeyle ve MEB’in her kademesi ile detaylı şartnameler, mevzuatlar, yönergeler, yönetmelikler, kanunlar ve ilişki sorumluluğunuz var.

Tabi bunlar yapılmaz işler değil fakat bir işletmeci ya da yönetici olarak esas sorumluluğunuz değil. Örneğin bir anaokulu açıyorsanız konsept, öğretmen, sermaye, yönetici, yemek, servis, işletme giderleri, finans vs… yani aslında yeterince sorumluluğunuz varken bir de bunlar sizi çok yorabilir ve işletmecilik hayalinizi başlamadan bitirmeyi düşünebilirsiniz. İşte sizi bu durumdan kurtaracak olan birikime sahip olan Divan MEB Danışmanlık`la çalışmak yolun başından dönmenizi engelleyecektir.

Bir de tüm bu resmi işleri yapmaya odaklanırken esas işinizi ıskaladığınızı düşünün. Evet ruhsatınız var ama aynı zamanda önünüzde koca bir enkaz var ya da tam tersi esas işlerinize odaklandınız her noktada hazırsınız fakat kurumunuz MEB konusunda tıkandı. E ne olacak şimdi? İstanbul’da bir işletmeci bu bağlamda resmi işleri yardım almadan yapmaya çalıştığında şöyle bir sonuçla karşılaştı; kurum her açıdan hazırlandı hatta 1 milyona yakın masraf ettiğini tahmin ediyoruz fakat bu koşuşturma sırasında çok yakınlarındaki benzin istasyonuna detaylı ölçüm yapmayı atlıyorlar, bina içi tüm şartlar hazırken istasyondan dolayı ruhsat alamıyor ve yaklaşık 1 milyon sermaye çöp oluyor. Her yıl bu tarz ihmallerle yüzlerce kurum ya açılamıyor ya da para cezası alıyor hatta kapatılma cezasına maruz kalıyor.

 

Divan Danışmanlık Size Ne Kazandırır?

Bir danışmanlık şirketiyle çalışmak sizi sadece olumsuzluklardan korumaz, aynı zamanda mevzuatta lehinize olabilen ve toplamda işletme yönetim kolaylığı ya da ciro arttırımı gibi avantajlarda sağlayabilir. Örneğin siz bir bina tuttunuz ve kolej yapmak üzere tefriş etmeye başladınız. Ancak bunu bir danışmanla yaparsanız sizin çıkarttığınızdan daha fazla kontenjan çıkarabilir. Mesela kolej açıyorsunuz ve sizin gördüğünüz kadarıyla 180 kontenjanlı olacak, fakat konuya hakim bir danışman burada bazı detayları ve nüansları değerlendirerek 200 kontenjana çıkarabilir. Bu da yıllık 20 fazla öğrenciye hizmet verebileceğiniz anlamına gelir ki yaklaşık 200 bin ile 400 bin arasında ciro katkısı anlamına gelir.

Bu bağlamda bu kadar girift bir iş olan MEB’e bağlı işletmeler için daima bir danışman ile çalışmayı ve birlikte hareket etmeyi tavsiye ediyoruz, hele ki sektör olarak ateş çemberi içinden geçtiğimiz bu dönemde…