1. Ana Sayfa
  2. Hukuk hizmeti almak istiyorum
  3. Mobinge Maruz Kaldım

Mobinge Maruz Kaldım

Mobinge Maruz Kaldım
  • +
  • Aa
  • -

MOBİNGE MARUZ KALDIM NE YAPABİLİRİM ?

Küçük ilde veya bir ilçede eğitim öğretim hizmeti veriyorsanız o yerdeki MEB personeli ve yöneticileri tarafından tanınıyorsunuz MEB il/ilçe müdürlüğünde özellikle sizin evrakınız geciktiriliyor, ayrımcılığa mı tabi tutuluyorsunuz?

MEB şube müdürü veya şefleriyle aranızda geçen bir münakaşa dolayısıyla sürekli kurumunuza idari para cezası mı kesiliyor?

Sürekli kurumunuzda denetimler yapılıyor, hakkınızda (belki de var olmayan) asılsız şikayetlerle mi  karşılaşıyorsunuz?

Bir MEB şube müdürünün takıntısı nedeniyle milyonlarca masraf yaptığınız, yüzlerce ön kayıt aldığınız okulunuzu açamadınız mı?

Size karşı ön yargılı bir müfettişin kontenjan artırımı için geldiğini ve onay vermediğini düşünelim. Örneğin; kontenjanınızı 250’den 350’ye çıkarmak istiyordunuz ve müfettişin hukuka aykırı eylemleri sebebiyle isteğiniz gerçekleşmedi mi?

Özel öğretim kurumu olarak faaliyet gösterirken MEB tarafından sürekli soruşturmaya maruz kaldınız ve sonunda kurumunuz kapatıldı ve yüz binlerce lira masraf yaptığınız markanızın itibarına zarar mı geldi?

Tüm bu sorunlar daha önce karşılaştığımız ve hukuki yollarla çözüme kavuşturduğumuz hususlardır.  

DİVAN MEB DANIŞMANLIK OLARAK NELER YAPABİLİRİZ?

DİVAN MEB DANIŞMANLIK olarak MEB yöneticilerinin de dava edilebileceğini, onların da hukuk kurallarına uyarak şahsi ve fevri çıkışlarının cezalandırılması gerektiğine inanıyoruz ve bu kapsamda danışmanlık tecrübesine de haiz bulunmaktayız.

Her yıl yukarıda örnekleri sayılan durumlardan onlarcasıyla karşılaşmaktayız. 2018 yılı itibariyle İstanbul’un iki ilçesinde eski iki ilçe milli eğitim özel öğretimler şube müdürüyle benzer sorunlardan dolayı davası devam eden iki kuruma da danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

MEB yöneticileri 5580 sayılı kanun gereği siz değerli özel öğretim kurumları personellerinin üstü konumundadır. Bu kapsamda kamu görevinden kaynaklanan yetkilerini kötüye kullanarak, görevlerini ihmal ederek ya da kasten sizlere zarar vermek maksadıyla hareket ederek size ve kurumuza zarar verebilirler.

Bu zararlardan bazıları zarar veren memurdan, bazıları da idareye karşı dava açarak Hazine’den tahsil edilebilir. Yukarıdaki durumlara bakarak:

İl/ilçe MEM bilerek ve isteyerek başvurunuzu geciktirdi ve siz okulunuzu 1 Eylül tarihine yetiştiremediniz. Biz dava açtık ve durumu tespit ettirdik. Ortaya çıkan zararları idareden tahsil yoluna gidilir. Daha sonra memura rücu edilir.

Kurumunuza sürekli soruşturma açılmış gibi denetime gelinmesi, üst makam tarafından olur verilmeden/görevlendirme olmadan kurumunuzdan sürekli bilgi, belge istenmesi, kurum personelinin haksız yere ifadeye çağrılması, idari para cezası verilmesine sebep olunması halinde başta hukuki desteğimiz ve MEB mevzuatına hakim olmaktan gelen tecrübemizle tüm soruşturma sürecinde yanınızda olmaktayız. Soruşturma sürecindeki danışmanlık hizmetlerimiz için tıklayın.

MEB müfettişinin kontenjan artırımını hukuksuz ve yersiz sebeple engellemesi kasten olmasa da ne yazık ki mevzuat bilgisi eksikliği sebebine de bağlı olabilir. Bu durumda da ortaya çıkan zarardan MEB müfettişi sorumludur. Her ne kadar dava idareye açılsa ve zararı idare ödese de daha sonra müfettişe rücu edecektir.

DİVAN MEB DANIŞMANLIK kurumunuzun haksız yere kapatılması sebebiyle markanıza zarar gelmesi halinde bu zararların tazmini için gerekli hukuki işlemler yapar veya size danışmanlık verir.


MEB müfredat danışmanımızdan ücretsiz randevu için tıklayın!