1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Okul Kayıt Sözleşmesini Değiştirdi

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Okul Kayıt Sözleşmesini Değiştirdi

  • GİRİŞ: 23.05.2019
  • +
  • Aa
  • -

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Okul Kayıt Sözleşmesini Değiştirdi

Millî Eğitim Bakanlığı,Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğine göre özel okullar ile veliler arasında yapılması zorunlu olan öğrenci kayıt sözleşmesini yeniledi.

            Kurumların öğrenim ve diğer ücretleri, kurumlarca her yıl Türk Lirası olarak tespit edip, ocak ayından itibaren mayıs ayının sonuna kadar ilan etmek zorundadır.21 Mayıs 2019 tarihinde öğrenci kayıt sözleşmesinde iki ana başlıkta değişikliğe gidildi. 

1)    Okul-Aile Birliğinin Almış Olduğu Karar Doğrultusunda Öğrenci Kıyafeti ve Kıyafet Ücreti: Özel okullarda velilerin çok fazla şikayet ettiği kıyafet konusunda yetki okul aile birliğine verilmiş oldu. Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren kıyafet ücretinin belirlenmesinde okul aile birliği kararı aranması gerekmektedir.

2)    Veli İsteğine Bağlı Ücretler:( Yemek Ücreti, Kahvaltı Ücreti, Takviye Kursu Ücreti, Yatakhane Ücreti, Kitap Ücreti, Kırtasiye Ücreti Servis Ücreti, Etüt Ücreti) Özel okullarda eğitim ücreti dışında alınacak ücretler belirlenerek veli isteğine bağlı hale getirilmiş oldu. Daha önce bu ücretlerin bir kısmı eğitim ücretine zorunlu olarak dahil edilerek alınmaktaydı.

      31 mayıs tarihine kadar ücret ilanlarınıhttps://mebbis.meb.gov.tr/ adresindeki ücret ilanı modülüne girmeyen kurumlar bir önceki yıl ilan ettikleri ücreti uygulamaya devam edeceklerdir.